Gigaberuházást hirdetett meg Trump a mesterséges intelligencia fejlesztésére

2025. január 22. 11:52

Stargate (Csillagkapu) néven ötszázmilliárd dollár értékben építenek ki infrastruktúrát a mesterséges értelem kutatása érdekében.

2025. január 22. 11:52
US President Trump delivers remarks in the Roosevelt Room at the White House
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

Óriási beruházást hirdetett meg Donald Trump, az új amerikai elnök, több szintén amerikai tech nagyvállalkozóval közösen.

Bejelentették a Stargate (Csillagkapu) programot, 

amiben a tervek szerint 500 milliárd dollárt (200 ezer milliárd forintot, az éves magyar nemzeti össztermék több mint dupláját) fordítanának a mesterséges intelligencia (AI) fejlesztését szolgáló infrastruktúra kiépítésére.

Első körben 100 milliárd dollárt fordítanak a programra, majd a következő években 500 milliárd dollárra emelkedik ez az összeg. Trump szerint a program 100 ezer munkahelyet hoz létre Amerikában. A Stargate programban a mesterséges intelligencia következő generációjának fejlesztését segítő fizikai és virtuális infrastruktúra fog kiépülni. A program első, hatalmas adatközpontja már épül Texasban.

Trump mellett Sam Altman, az OpenAI és Masayoshi Son, a SoftBank vezérigazgatója, valamint Larry Ellison, az Oracle elnöke, a világ jelenleg harmadik leggazdagabb embere állt a bejelentéskor. A mesterséges intelligencia fejlesztésével (is) foglalkozó tech mogulok nagy örömmel fogadták a sok százmilliárdos program elindítását.

„Azt hiszem, ez lesz korunk legfontosabb projektje”

– jelentette ki Altman, aki Trumpot méltatta ezután: „Nem lennénk képesek ezt ön nélkül megcsinálni, elnök úr”.

Altman már eddig is sürgette az amerikai döntéshozókat, hogy támogassák az infrastruktúra kiépítését, hogy az Egyesült Államok Kína előtt maradhasson a mesterséges intelligenciáért folytatott fejlesztési versengésben. Az AI a gazdaságtól a fegyverkezésig számos területen hatással van és lesz a fejlődésre. Altman hangsúlyozta: a cél az, hogy Amerikában legyen meg a legjobb AI-infrastruktúra a világon, hogy az ország megőrizze elsőségét a technológiában és felhasználási lehetőségeiben.

Az Ellison vezette Oracle Amerika egyik legnagyobb adatközpont-működtetője, a SoftBank pedig pénzügyi támogatóként szállhat be az infrastruktúra építésébe.

Az OpenAI tanulmányt közölt arról, hogy az amerikai kormányzat támogatásával az AI fejlesztését olyan irányba vihetik el, ami a legtöbb ember számára hasznosulhat és maximalizálhatja a hozzáférést a mesterséges intelligenciához. Figyelmeztettek: ha az Egyesült Államok nem vonzza be az erre nyitott tőkét, akkor majd Kína fog így tenni,

„és ezzel a Kínai Kommunista Párt globális befolyása fog nőni” – közölték.

Az Oracle azt hangsúlyozta, hogy a Stargate program biztosítani fogja Amerika elsőbbségét, nemzetbiztonságának védelmét, és segíteni fogja az Egyesült Államok újraiparosodását is.

Donald Trump az AI-infrastruktúra megtámogatása mellett első munkanapján eltörölte Joe Biden korábbi elnök azon rendeletét, amely a mesterséges értelem fejlesztésének szabályozását és ellenőrzését célozta.

A Stargate program bejelentésekor nem volt jelen Elon Musk, aki Trump egyik fő tanácsadójaként és rajongójaként pozicionálta magát az elmúlt hónapokban. A világ leggazdagabb embere, aki a Tesla és a SpaceX, valamint több további vállalkozása révén szintén a tech guruk közé tartozik, maga is foglalkozik a mesterséges intelligencia kérdéskörével. 

2024 májusában Musk például arról beszélt

az AI el fogja venni munkahelyeinket, de ez nem feltétlenül lesz rossz dolog.

„Valószínűleg egyikünknek sem lesz munkahelye” – elmélkedett Musk egy Párizsban rendezett AI-technológiai konferencián. A dél-afrikai származású üzletember kifejtette: a jövőben a munkavégzés „opcionális” lehet. „Ha akarsz majd dolgozni, olyan lesz, mintha a hobbid lenne. De egyébként az AI és a robotok kiszolgálnak majd mindenben.”

Ezt is ajánljuk a témában

Elon Musk úgy véli, ehhez majd szükség lesz az „általános magas jövedelemre” – ami nem keverendő össze az általános alapjövedelem ideájával –; bár ezt nem fejtette ki, hogyan működne. Ugyanakkor 

Musk mindenkit biztosított arról, hogy nem lenne hiány árucikkekből vagy szolgáltatásokból.

Az üzletember ugyanakkor az aggodalmait is megosztotta hallgatóival. „A legnagyobb kérdés az értelemé lesz – ha a számítógépek és robotok mindent meg tudnak csinálni, és jobban, mint te, mi az életed értelme? De ezért is gondolom, hogy lesz szerepük az embereknek a jövőben – ahogy mi adunk értelmet az AI-nak is.”

Elon Musk egyúttal figyelmeztette a szülőket, hogy korlátozzák a gyerekek által a közösségi médiában töltött időt, mert „őket épp egy dopamin-maximalizáló AI programozza át”.

A mesterséges intelligencia és annak fejlesztése korunk legnagyobb vitatémái, dilemmái közé tartozik. Miközben – az emberi természetnek és a történelmi tapasztalatoknak megfelelően – egyre több ország és nagyvállalat versenyez egymással a technológia fejlesztése érdekében, bármi is lesz annak következménye; 

addig sokan vannak a szkeptikusok és aggódók is, akik akár bennfentesként, szakértőként fogalmazzák meg kételyeiket. 

Bizonyos megszólalásaiban Musk is közéjük tartozik, de vannak mások, akik még inkább aggódnak a lehetséges következmények miatt.

Ian Hogarth üzletember, a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez is értő szakember, a Songkick társalapítója és a Plural Platform befektetője az évek során több mint 50 mesterséges intelligenciával foglalkozó startup cégbe fektetett be. Aztán eljött a fordulata. Aláírta azt a petíciót, amiben szorgalmazta, hogy egy időre állítsák le a nagyobb AI-kísérleteket, mert aggasztotta az, amit lát – Hogarth cikkét korábban lapunkban is bemutattuk.

Ezt is ajánljuk a témában

„Egy hideg februári estén egy mesterségesintelligencia-kutató londoni otthonában egy vacsorapartin vettem részt a terület szakértőinek egy kisebb csoportjával együtt” – kezdi cikkét. 

Hogarth részletezte a mesterségesintelligencia-fejlesztői kasztot: londoni felhőkarcolók tetején laknak, nincsenek gyerekeik,

és el vannak telve az istenjátszás érzésével, önnön nagyságuk víziójával.

A vacsorán a téma OpenAI ChatGPT és a DeepMind Gato volt, valamint az, hogy az utóbbi időben dollármilliárdok áramlanak a mesterséges intelligenciába. Mint Hogarth felidézte, „megkérdeztem az egyik vendéget, aki jelentős mértékben járult hozzá az iparághoz, milyen messze vagyunk még az »általános mesterséges intelligenciától«?” (AGI). Az AGI-t sokféleképpen lehet definiálni, de általában olyan számítógépes rendszerre utal, amely képes új tudományos ismeretek létrehozására és bármely olyan feladat elvégzésére, amelyre az ember képes.

A szerző szerint a szóban forgó vacsorán mindenki megértette, hogy ez a fejlődés jelentős kockázatokkal járna az emberiség jövőjére nézve. „Ha úgy gondolja, hogy közel lehetünk valami potenciálisan ennyire veszélyes dologhoz” – mondta a kutatónak –, „nem kellene figyelmeztetnie az embereket arra, hogy mi történik?”

„Amikor hazaértem, a négyéves gyermekemre gondoltam, aki néhány óra múlva felébred. Ahogy elgondolkodtam azon, hogy milyen világban nő majd fel, a döbbenetből fokozatosan dühbe váltottam. Mélységesen helytelennek éreztem, hogy

a Föld minden életét befolyásoló döntéseket magáncégek egy kis csoportja hozhat, demokratikus felügyelet nélkül.

Vajon az első igazi AGI megépítésén fáradozó embereknek van-e tervük arra, hogy lassítsanak, és hagyják, hogy a világ többi része beleszóljon abba, amit csinálnak? És amikor azt mondom, hogy ők, akkor valójában úgy értem, hogy mi, mert én is része vagyok ennek a közösségnek” – vallotta be a szerző.

„Azon a bizonyos februári vacsorán a jelentős aggodalmak, amelyeket a munkám során az elmúlt években éreztem, váratlanul mélységes félelemmé alakultak. Egy hárombetűs betűszó nem ragadja meg azt, amit az AGI igazából jelentene, ezért inkább így fogok rá hivatkozni: »Isten-szerű mesterséges intelligencia«. Egy szuperintelligens számítógép, amely önállóan tanul és fejlődik, amely felügyelet nélkül megérti a környezetét, és amely képes átalakítani a körülötte lévő világot. Hogy egyértelmű legyek: még nem tartunk itt. De a technológia természete azt jelenti, hogy rendkívül nehéz megjósolni, hogy pontosan mikor érünk el ide.”

A szerző szerint az istenszerű mesterséges intelligencia olyan erő lehet, amelyet nem tudunk irányítani vagy megérteni, 

és amely az emberiség meghaladását vagy pusztulását hozhatja el. A közelmúltban néhány vállalat között rohamosan felgyorsult a verseny az istenszerű mesterséges intelligencia eléréséért. Egyelőre nem tudják, hogy miként érhetik el céljukat biztonságosan, és felügyelet nélkül dolgoznak. „Úgy rohannak a célvonal felé, hogy nem tudják, mi vár rájuk a túloldalon.”

Hogarth cikkét úgy zárta: „Eddig az ember szükséges része maradt a tanulási folyamatnak, amely a mesterséges intelligencia fejlődését jellemzi.

Egyszer majd valaki rájön, hogyan lehet minket kivágni a folyamatból,

és létrehozni egy végtelen önfejlesztésre képes, istenszerű mesterséges intelligenciát. Addigra lehet, hogy már túl késő lesz”.

Sam Altman, az OpenAI egyik alapítója, aki most Trump mellett ünnepelte a Stargate program elindulását, korábban egy alkalommal maga mondta azt:

„Rossz esetben – és ezt fontosnak tartom elmondani – mindannyiunknak vége”.

Nyitókép: Trump és a tech guruk a Stargate bejelentésekor (Jim WATSON / AFP)

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. január 22. 14:28
Na és akiknek elveszi a munkáját a fejlődés nekik honnan lesz pénzük megélni? Ez valahogyan kimaradt Musk okfejtéséből.
ertönszena
2025. január 22. 14:15
Azt nem értem, hogy miért kell a Kínai Kommunista Pártal riogatni, amikor ezt a projektet bejelentik. Egyébként, ami azt illeti, a mesterséges intelligencia sokkal veszélyesebb, mint a Kínai Kommunista Párt. Jobban kellene vigyázni vele. Na, jó, mondhatja erre az OpenAI nagy tudású vezetője, de ami igazán veszélyes, az az AI és a Kínai Kommunista Párt együtt. Éppen ezért legyen nekünk intelligensebb mesterséges intelligenciánk, ha már a hagyományos intelligenciában fordulni látszik a kocka.
regisztracio-0
2025. január 22. 13:37
Kezdődik. Vagyis a zsidók benyújtották Trumpnak a számlát. Az AI egy őrületes baromság, nem vesz el senkitől semmit. Még egy egyszerű látképet vagy szobabelsőt sem tud úgy megcsinálni, hogy néhány láb, korlát stb ne hiányozzon róla. Nevetséges.
fintaj-2
2025. január 22. 12:58
Az USA új vezetése most költi el az újonnan kivetendő, vámokból befolyt összegeket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!